شما اینجا هستید >>خانه » اخبار » ابرکامپیوتر با سرعت ۲۰ پتافلاپ

 شرکت IBM اعلام کرد: دولت آمریکا از این شرکت خواسته است تا دو ابرکامپیوتر را که از قدرتمندترین ابرکامپیوتر دنیا ۲۰ برابر سریع‌تر است، تولید کند.

به گزارش ال نت به نقل از پی‌سی‌ورلد، این ابرکامپیوتر که Sequoia نام گرفته، قادر است با قدرت کامپیوتری ۲۰ پتافلاپ در اختیار مرکز ملی امنیت هسته‌ای آمریکا که بخشی از وزارت انرژی این کشور محسوب می‌شود، قرار گیرد. ابرکامپیوتر Sequoia برای شبیه‌سازی و آزمایش سلاح‌های هسته‌ای موجود در انبارهای آمریکا به کار گرفته خواهد شد.
علاوه بر این، شرکت IBM قصد تولید ابرکامپیوتر دیگری را با سرعت ۵۰۰ ترافلاپ دارد که Dawn نام گرفته است و ابزارهای بنیادین برای Sequoia را تامین می‌کند.
مقیاس پتافلاپ یعنی اینکه در هر ثانیه یک کوادریلیون(عدد یک با ۱۵ صفر به توان ۲) محاسبه کامپیوتری انجام می‌شود. ترافلاپ نیز به این معنی است که در هر ثانیه یک تریلیون(عدد یک با ۱۸ صفر) محاسبه کامپیوتری صورت می‌گیرد.
به گفته شرکت IBM، محاسباتی که این ابرکامپیوتر در یک ساعت انجام می‌دهد، اگر تمامی ۷/۶ میلیارد جمعیت سراسر جهان کنار هم قرار گیرند و به صورت ۲۴ ساعته با هم کار کنند، به کمک ماشین‌حساب‌های خود در سال‌های با ۳۶۵ روز، به مدت ۳۲۰ سال انجام می‌دهند.
برای مثال، ابرکامپیوتر Sequoia از سیستم‌های مانیتورینگ مخصوص پیش‌بینی وضعیت آب و هوایی ۴۰ بار سریع‌تر است و تا ۵۰ بار توانایی دانشمندان را در پیش‌بینی در مورد زمین‌لرزه و مشخص‌ کردن نقشه مربوط به زلزله‌ها را تقویت می‌کند.
ابرکامپیوتر Sequoia در آزمایشگاه ملی Lawrence Livermore آمریکا تولید می‌شود و توسط آزمایشگاه‌های Los Alamos و Sandia نیز به‌کار گرفته خواهد شد. این سیستم شامل ۹۶ رک می‌شود که هر کدام از این رک‌ها به اندازه یک یخچال است.

VN:F [1.9.22_1171]
رای: ۰٫۰/۱۰ (۰ رای میانگین)
Share/Bookmark Donbaleh داغ کن - کلوب دات کام

نظرات

*

Subscribe:PostsComments. © 2010-2014 Lnet Interactive. All rights reserved.