شما اینجا هستید >>خانه » Mainboard, آخرین بررسی ها, سخت افزار » بررسی DFI P55-T3Eh9

 

هنوز زمان زیادی از عرضه پردازنده های اینتل مبتنی بر معماریLynnfield  و مادربوردهای با سوکت LGA1156   که برای این پردازنده ها طراحی شده است نمی گذرد. با این وجود ما اطلاعات فروش مناسبی از کانالهای جزئی در اختیار نداریم که کارائی آنها چطور بوده است ولی از مدلهای فراوانی که توسط فروشندگان مادربورد منتشر شده است تشخیص میدهیم آنها همانند ما زمانی که درخواستی می شود خوشبینانه به قضیه می نگرند.

 

در واقع، انتظار ما اینست که Intel P55‌  و پردازنده Lynnfield Core i7/i5  تا حد قابل قبولی با انتظارات بسیاری از فروشندگان کامپیوترهای شخصی مطابقت داشته باشد که در حال نو کردن خطوط خودشان با این پردازنده های جدید برای منطبق شدن وهمخوانی با Windows7  هستند. سال آینده پردازنده های بیشتری مبتنی بر سوکت LGA1156  ازاینتل خواهید دید که با قیمت مناسبی عرضه می شوند.

 کمپانیDFI  هم مادربوردهایP55  خودش را واردبازارکرده است ومطمئناً ارزش این را دارد که به برخی از مشخصات جدید این بوردها نظری بیافکنیم. به ویژهBIOSECURE  که به کاربر این اجازه رامی دهد تا از طریق یک سیستم دیگر بایوس را به روز رسانی کند. این همان ویژگی است که ما اولین بار در سیستم شرکت Computex   دیدیم.

پردازنده قابل نصب Intel Lynnfield Core i7/i5 using LGA1156 package
چیپست Intel P55 Express Chipset
حافظه ۴ DIMM DDR3 SDRAM
up to 16GB memory size (max 4GB per DIMM)
 1800/1600/1333/1066MHz dual channel DDR3 
ذخیره سازی Intel P55 Express
۶ x SATA 3.0Gbps ports
Intel Matrix Storage Technology
Support AHCI controller with SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5 and RAID 10
JMicron JMB363 PCIe to PATA controller
۱ x IDE connector supporting up to two ATA-133 IDE devices
۱ x eSATA port (back panel)
JMicron JMB322
۲ x SATA 3.0Gbps ports (RAID 0 and 1)
صدا Realtek ALC885
۸-channel HD Audio CODEC
Optical and coaxial S/PDIF (rear panel)
شبکه Intel 82578DC Gigabit LAN controller
فایر وایر ندارد
ورودی/خروجی ۵ x USB 2.0 ports
۱ x eSATA/USB 2.0 combo port
۱ x RJ45 LAN port
۱ x optical S/PDIF output connector
۱ x coaxial S/PDIF output connector
۱ x PS/2 keyboard port
۱ x PS/2 mouse port
۱ x Clear CMOS switch
۱ x BIOSecure mini-USB port
۶ x Audio jacks
اتصالات داخلی ۱ x Ultra ATA IDE connector
۸ x SATA connectors
۴ x USB 2.0 headers (Up to 8 USB 2.0 ports)
۱ x S/PDIF output header
۱ x COM port header
۱ x IrDA connector
۱ x floppy connector
۱ x 24-pin ATX power connector
۱ x 8-pin 12V power connector
۵ x fan connectors
Power and reset switches
شیار توسعه ۲ x PCIe 2.0 x16 slots (1 x16 or 2 x8)
۱ x PCIe 2.0 x4 slot
۲ x PCIe x1 slots
۲ x PCI slots
امکانات ویژه ABS II
CMOS Reloaded
BIOSecure
Creative Sound Blaster X-Fi
بورد ATX Form Factor, 30.5 x 24.4cm

DFI  LANParty DK P55-T3EH9

ترکیباتی با اسامی دراز و بعضاً مرموز که برای این مادربوردها مورد استفاده قرار میگیرد اغلب در خصوص ماهیت دستگاه ما را دچار سردرگمی میکند ولی کمپانی DFI‌  در سیستم خودش کاملاً مصر بوده استشماره۹ که در پایان سیستم DFI LANParty DK P55-T3EH9  قرارگرفته است، اشاره دارد به مدار تغذیه نه فازی که در این بورد توسط کمپانی DFI  برای طراحی PWM  دیجیتال برای کارایی بهتر ایجاد شده است

.

پنل پشتی DFI  یعنی محلی که علاوه بر خروجیهای معمولی شامل S/PDIF  اپتیکال و کواکسیال ویک سوئیچ CMOS‌  یک کانکتور مینیUSB  هم دارد.  اگر شما مجموعه Computex ما را دیده باشید میبینید که این کانتکتور یکی از مشخصه های جدید BIOSecure  کمپانی DFI  است. این مشابه همان چیزی است که شرکت ASUS  با ROG Connect  انجام می دهد

.

در حالیکه ROG Connect  شرکت ASUS  موکداً به کاربران اجازه میدهد که تنظیماتشان رابه سادگی انجام دهند، BIOSecure  شرکت DFI  وظیفۀ محافظت از بایوس را دارد.  کاربر می تواند از طریق استفاده از سیستم دیگری با استفاده از کابل USB، بایوس موجود را به روز رسانی کند و نرم افزار را مفیدتر و سودمندتر سازد. همچنین این امر میتواند در زمان خرابی بایوس یا اشتباه در تنظیمات، مورد استفاده قرار بگیرد. باا نجام نقش دو گانه یعنی حفاظت و بهروز رسانی کردن بایوس ما میتوانیم این خصوصیت را یک ویژگی فوق العاده و مفید بدانیم خصوصاً زمانی که بورد شما خراب می شود.

ویژگی دیگری که در سیستمهایDFI  منحصر به فرد است سیستمAuto Boost  است که در این سری از بوردهایDFI  بعنوانABS II  شناخته می شود.  اساساً این ویژگی راهی برای بوت کردن سیستم با استفاده از پروفایل هایی با تنظیمات پیچیده ی بایوس است. کاربر می تواند پروفایلها را با پیگیری و شناسایی کاربرهای آنلاین مبادله کرده و این روش موثری برای مبتدی هاست تا با پیدا کردن کشفیات دیگران، فرصتی مناسب برای افزایش سرعت  (overclocking)  بدست آورند. آنجایی که تنظیمات بایوس سیستم DFI  برای مبتدیها می تواند بعلت پیچیدگی و ساختمان خود نسبتاً ناخوشایند و گیج کننده باشد، این مسئله مهم است. به هرحال تغییراتی به سمت بهتر شدن انجام شده است و طرح بندی بایوس برایP55-T3EH9  ارتقا یافته است. جای تعجب دارد که آن بیشتر همانند یک BIOS‌  سیستمASUS‌  به نظر میرسد.) همچنین   DFI  در این بورد یک پروفایل بایوس دارد که سرعت اولیه را از ۱۳۳  مگاهرتز به ۱۶۰ مگاهرتز میرساند.  این سرعت برای p55  و Lynnfield  شگفت انگیز نیست و  auto overclocking  در سیستم های کنونی MSI‌  و ASUS  به سرعتهای بالاتر میتوانند برسند.

به طورکلی چند تا از مادربوردهای p55  را که ما دیده ایم، در مدلهایشان تعداد پورتهای SATA  را از حد استاندارد ۶   افزایش داده اند. همچنین سیستم DFI  این استاندارد را ۲  تا بیشتر) در رنگ مشکی( اضافه کرده است و اینکار از طریق یک کنترلر نوع سوم JMicron‌  امکانپذیر میباشد. همسانی و جایگاه این پورتهای SATA  تائید ما را دریافت میکنند اگر چه ما کمتر از این هم از سیستم DFI  انتظار نداریم. محافظ سیستم پیشین از کانکترهای PS/2  مدل پائین کمیاب در بازار (  در این بورد باقی میماند که هم دارای IDE  و هم دارای کانکتورهای فلاپی در دسترس هستند. حتی یک پورت هدر COM   برای آنهایی که به آن نیاز دارند وجود دارد. اما ما کنترلر FIREWIRE  ندیدیم و بر خلاف بسیاری از بوردها تنها یک پورت گیگابایت اترنت وجود دارد ولی Intel-branded  وجود دارد. صدای HD‌  از طریق یک CODEC  صوتیRealtek HD  ایجاد میشود . DFI‌  این بورد را مجهز به X-Fi  کریتیو تبلیغ میکند اما چنین گزینه سخت افزاری بر روی بورد وجود ندارد.

اسلات نصب سه کارت گرافیکی در این بورد وجود دارد که این برگ برنده ای است در مقابل رقبا که تنها جای دو کارت گرافیکی را مهیا میسازند.  البته شکاف سوم PEG  تنها دارای پهنای باندی معادل PCIe x4  است که قابل توجه است. با آنکه این حد با ساختار ۳  تایی مطلوب نیست اما بهتر از ۲ شیار است

تنظیماتBIOS 

DFI  نیز از Genie BIOS  استفاده می کند ولی تعجب ما از اینست که نسخه ای که در بورد P55  یافت شد کاملاً با نسخه ای که در DFI  قبلی وجود داشت متفاوت است.  ساختار و امکانات بایوس ما را به یاد ASUS  می اندازد با قسمتهایی که بسیار شبیه هم هستند.  البته مشخصات از CMOS  جایگزینی( و بانک پروفایلهای ذخیره شده ) گرفتهتاABS II تماماً DFI  هستند. تنظیمات بایوس به شرح ذیل میباشند:

 

 • Base Clock: 133 – 500MHz
 • CPU Ratio: 9 – 22x
 • Memory Ratio: Auto, 800, 1066, 1333, 1600
 • CPU Voltage: 1.0 – 2.0V (in 0.0125V steps)
 • Memory Voltage: 1.2 – 2.6V (in 0.02V steps)
 • CPU VTT: +0.0 – +0.697V (in 0.005V steps)
 • PCH Voltage: 1.05 – 1.35V (in 0.10V steps)

 

شکی نیست که DFI  تلاش زیادی برای کاملتر کردن انجمن خود خواهد کرد.  مطمئناً تنظیمات زیادی وجود دارد که باید توسط کاربر انجام شود تا بتوان به سرعتهای بالا رسید.  ما به سرعت   200  مگاهرتز رسیدیم که اندکی کمتر از ۲۱۰  مگاهرتزی بود که ما با بوردهای دیگر ثبت کرده ایم.

 

تست

ما برای تست مادربوردمان با قطعات Intel P55  جدیدتر،WINDOWS 7  را نصب کرده ایم و کارش با DFI  ادامه پیدا میکند. برای مقایسه ما از نتایج   منتخب مادربوردهای تست شده قبلی استفاده میکنیم.  گزارشهایی دال بر عدم تطبیق   با حافظه Kingston DDR36-1333  معمولی وجود دارد و DFI  قادر نبود که به طور کامل با این مجموعه   بوت کند.  همین وضعیت در مورد حافظه Patriot DDR3-1600  هم با زمان بندی پیش فرض وجود داشت.  بالاخره  این مشکل با نصب حافظه G.SKILL DDR3-1600  که در DDR3-1333 (7-7-7-21) کار می کرد، برطرف شد.

سیستم تست:

 

 • Intel Core i7-870 (@2.93GHz, Intel Turbo Boost, HyperThreading enabled)
 • ۲ x 1GB G.SKILL DDR3-1600 (@1333, 7-7-7-21) for the DFI LANParty DK P55-T3eH9
 • ۲ x 1GB Kingston HyperX DDR3-1333 @ 7-7-20 CAS 7.0 for the ASUS, MSI & Gigabyte boards.
 • ۲ x 1GB Kingston HyperX DDR3-1333 @ 8-8-24 CAS 8.0 for the ECS P55H-A
 • Seagate Barracuda 7200.10 200GB SATA hard disk drive (one single NTFS partition)
 • ASUS GeForce 9800 GTX 512MB with ForceWare 190.38 drivers
 • Intel INF 9.1.0.1007 and Intel Matrix Storage manager 8.6.0.1007 driver set
 • Microsoft Windows 7 Ultimate

 

 

نرم افزارهای تست:

 

 •   BAPco SYSmark 2007 (with Patch 3)
 •   Futuremark PCMark05 (ver 120)
 •   SPECviewperf 9.0
 •   Futuremark 3DMark06 (ver 110)
 •   AquaMark3
 •   Far Cry 2

 

 

نتایج SYSmark 2007 

DFI  درSYSmark  خوب ظاهر شد وبه طور کلیDFI  در بهترین سطح نتایجی بود که ما از مادربوردهایP55   دیده بودیم. با نگاهی به زیر مجموعه ها مشخص شد کهDFI  به طرز عجیبی درVideo Creation  خوب عمل می کند.

نتایجFuturemark PCMark05 Pro  

DFI‌  به طور کلی بهترین نتیجه را کسب کرد. در این آزمون بورد بالاتر از انتظارات ما عملکرد.

نتایجSPECviewperf 9.0  

درحالیکهDFI‌ درتستها تاکنون کاملاًکارآمد عملکرده بود،در SPECviewperf 9.0 نتایج کمی تغییر کرد و DFI  از رقبا عقب افتاد که شاید دلیل این امر استفاده از رمهایی با زمانبندی متفاوت باشد.

نتایج بازی

پس از انجام تست در چند بازی متوجه شدیم که نفاوت چندانی میان بوردهای مبتنی بر چیپست P55 وجود ندارد.

دما

درجه حرارتی را که ما برایDFI  ثبت کرده ایم بالاتر از درجه حرارت رقبای خود بود ولی خیلی هم بالاتر نبود

مصرف برق

مصرف برقDFI  درحالت بی باری از رقبا بیشتر بود اما در تستهای ما پایینترین پیک مصرف برق را داشت

خوب: دو پورت SATA اضافی، امکان استفاده از پروفایل های بایوس دیگران، امکان به روز رسانی بایوس با استفاده از سیستمی دیگر

بد: محدودیت اورکلاک خودکار

VN:F [1.9.22_1171]
رای: ۹٫۰/۱۰ (۲ رای میانگین)
بررسی DFI P55-T3Eh9, 9.0 out of 10 based on 2 ratings
برچسب‌ها, ,
Share/Bookmark Donbaleh داغ کن - کلوب دات کام

نظرات

*

Subscribe:PostsComments. © 2010-2014 Lnet Interactive. All rights reserved.