شما اینجا هستید >>خانه » مقالات ویژه » دی‌اکسیدکربن ۸ ایمیل، برابر با یک کیلومتر حرکت خودرو!

ارزیابی‌های آژانس محیط زیست و کنترل انرژی فرانسه نشان می‌دهد که هر ایمیل معادل ۱۹ گرم و ارسال ۸ ایمیل برابر با پیمودن یک کیلومتر با خودرو دی اکسید کربن تولید می‌کند. 

به گزارش ال نت به نقل از آینده، در سالی که ایمیل چهلمین سالگرد تولد خود را جشن می‌گیرد آژانس محیط زیست و کنترل انرژی فرانسه (Ademe) با انجام تحقیقاتی دریافت که حتی این نامه‌های الکترونیک نیز دی اکسید کربن تولید می‌کنند و موجب افزایش گرمای جهانی می‌شوند. به طوریکه هر پیام پست الکترونیک ۱۹ گرم و ۸ ایمیل برابر با پیمودن یک کیلومتر با خودرو دی اکسید کربن تولید می‌کند.

علاوه بر پست الکترونیک سایر ابزارهای فناوری‌های اطلاعات نیز آلاینده هستند. سرورهای ابرهای محاسباتی، شبکه‌های اجتماعی و سایر سایت‌ها انرژی مصرف می‌کنند. از این رو، آشنایی با اثر انگشت اکولوژیکی در تمام فعالیت‌های آنلاین از ارسال ایمیل تا جستجوهای آنلاین و انتقال فایل و تماس‌های Voip ضروری است به این ترتیب می‌توان فعالیت‌هایی که منجر به تولید آلودگی می‌شوند را محدود کرد.

در سال ۲۰۱۰ در حدود ۱۰۷ تیلیارد ایمیل ارسال شد که از این تعداد در حدود ۹۰ درصد هرزنامه بود. با توجه به اینکه در سال گذشته به طور متوسط در هر روز ۲۶۲ میلیارد ایمیل ارسال شده بنابراین مصرف متوسط دی اکسید کربن حاصل از ایمیل به رقم ۲۱ میلیارد تن رسیده است.

به نوشته لو پاریسین، ارزیابی‌های Ademe نشان می دهد که در سال ۲۰۱۳ تعداد ایمیل‌های ارسالی در هر روز بالغ بر ۵۰۰ میلیارد پیام می‌شود. در فرانسه هر کارمند در یک شرکت متشکل از ۱۰۰ نفر در هر روز به طور متوسط ۵۸ ایمیل دریافت و ۳۳ ایمیل ارسال می‌‌کند.

با در نظر گرفتن ۲۵۰ روز کاری در سال، هر شرکت به طور متوسط ۱۳٫۶ تن دی اکسید کربن در اتمسفر منتشر می‌کند.

در سال ۲۰۰۹ بررسی‌های موسسه تحقیقاتی مک کینسی نشان داد که ارتباطات از راه اینترنت آلاینده اند به طوریکه پایگاه‌های داده‌ها تا پایان سال ۲۰۲۰ بیش از هواپیماها دی اکسید کربن تولید می‌کنند.

اینترنت و وب ۲٫۰ (نسل دوم وب) ۱۶۰ میلیون تن دی اکسید کربن در سال تولید می کنند که این میزان برابر با تولید سالانه دی اکسید کربن در هلند و معادل ۰٫۳ درصد از کل انتشار جهانی است.

یک تماس ویدیویی و یا یک ویدیوکنفرانس از راه اینترنت می‌تواند برابر با یک سفر هوایی دی اکسید کربن تولید کنند.

آلودگی IT

برای بخش IT بسیار مهم است که پایگاه‌های داده‌ها و مزرعه‌های سرورها دوستدار محیط زیست و با استراتژی‌های صرفه جویی در مصرف انرژی سازگار باشند.

بررسی‌هایی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد نشان داد که بخش ICT حدود ۸ درصد از تمام مصرف انرژی اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است که این رقم تا پایان سال ۲۰۲۰ سالانه ۱۰ درصد رشد خواهد داشت.

در این بازه زمانی، انتشار دی اکسید کربن حاصل از فعالیت بخش ICT در هر سال ۶ درصد افزایش خواهد یافت. این تحقیقات اثبات می‌کند که ICT یک منبع آلاینده بزرگ است.

به نوشته گرین استایل، در کنفرانس Cop15 در کپنهاگ، گزارش شرکت داده‌های بین‌المللی (Idc) نشان داد که برپایه استراتژی‌های دوستدار محیط زیست، بخش فناوری اطلاعات و ICT می‌توانند تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۵٫۸ میلیارد تن انتشار دی اکسید کربن را کاهش دهند.

Idc در این کنفرانس، اولین شاخص توسعه پذیر ICT را ارائه کرد که کشورهای گروه ۲۰ در این شاخص برپایه توانایی خود در کاهش دی اکسید کربن از طریق استفاده از فناوری‌ها و ICT طبقه بندی شده‌اند.

در رتبه اول این طبقه‌بندی ژاپن ایستاده است. این تحقیق Idc که با حمایت‌های مالی شرکت‌های فناورانه فوجیستو، هیتاچی، "اچ. پی"، اینتل و اشنایدر الکتریک انجام شد، پتانسیل‌های ۱۷ فناوری را که می‌توانند به کاهش دی اکسید کربن در چهار بخش اقتصادی انرژی، حمل و نقل، صنعت و ساختمان‌سازی در این ۲۰ کشور صنعتی کمک کنند مورد ارزیابی قرار داد.

میزان دی اکسید کربن ابرهای محاسباتی

"ابر محاسباتی" فناوری است که برای رسیدن به یک توان و توانایی بسیار بالای محاسبه به جای یک ابررایانه واحد از تعداد وسیعی از رایانه‌های ساده استفاده می‌کند. این ابر وسیع، برپایه نیاز و به روشی ارتجاعی می‌تواند اطلاعات را ایجاد کند و با بازده بالاتری نسبت به سیستم‌های دیگر، این اطلاعات را محاسبه کند.

این ابرها قادرند کاربران نهایی را از استفاده از دیسک‌های سخت خارجی و حافظه‌های فلش بی‌نیاز کنند.

درحال حاضر اپل، مایکروسافت و گوگل، سه غول بزرگ فناوری درحال اجرای استراتژی‌های جدیدی در بخش توسعه این ابرها هستند.

نتایج تحقیقاتی که سازمان جهانی صلح سبز انجام داد نشان می‌دهد که برق مصرفی ابرهای محاسباتی از ۶۳۲ میلیارد کیلووات بر ساعت در سال ۲۰۰۷ به هزار و ۹۶۳ میلیارد کیلووات بر ساعت در سال ۲۰۲۰ رسیده که این میزان مصرف انرژی برابر با هزار و ۳۴ تن دی اکسید کربن است.

 

 

 

Share/Bookmark Donbaleh داغ کن - کلوب دات کام

نظرات

*

Subscribe:PostsComments. © 2010-2014 Lnet Interactive. All rights reserved.