شما اینجا هستید >>خانه » مقالات ویژه » نیم قرن از عمر مدارهای مجتمع گذشت

روز دوشنبه ۲۵ آوریل ۲۰۱۱ پنجاهمین سالگرد ثبت اختراع مدار یکپارچه سیلیکونی بود که توسط "رابرت نویچه" مهندس الکترونیکی که بعدها وی را با نام "فرماندار سیلیکون ولی" می شناختند، انجام گرفته است.

به گزارش ال نت به نقل از خبرگزاری مهر، در واقع اولین فردی که موفق به ابداع اولین مدل از مدار یکپارچه سیلیکونی شده است، مهندسی بریتانیایی به نام "پلسی" است که در سال ۱۹۵۷ این موفقیت را به دست آورد اما به واسطه برخورد سهل انگارانه ای که در آن زمان نسبت به ثبت اختراعات جدید صورت می گرفت، ابدع این مهندس نادیده گرفته شد.

پس از وی جک کیلبی در سال ۱۹۵۸ توانست تراشه یکپارچه عملیاتی را ارائه کند، ابداعی که در سال ۲۰۰۰ نوبل فیزیک را به دلیل همکاری در ساخت تراشه های یکپارچه برایش به ارمغان آورد. نویچه ۶ ماه پس از کیلبی ایده ساخت این تراشه ها را ارائه کرد و با ارائه طرحش توانست بسیاری از مشکلاتی که در طراحی کیلبی وجود داشت را برطرف کند. این تراشه از جنس سیلیکون بود در حالی که تراشه کیلبی از جنس ژرمانیوم بوده است.

 

 

 

 

"رابرت نورتون نویچه" که در سال ۱۹۶۸ شرکت اینتل را پایه گذاری کرد، به همراه "جک کیلبی" توانست امتیاز اختراع اولین ریزتراشه در جهان را به نام خود به ثبت برساند. نویچه را در اصل می توان نماد نسلی از افراد خلاق دانست که شرکتهای جدید و فناورانه را در زمینه رایانه ها تاسیس کردند مانند استیو جابز و شرکت اپل.

در اولین روزهای ابداع این تراشه ها، تنها چند ترانزیستور درون آنها قرار می گرفتند اما بعدها میلیونها و امروزه میلیاردها ترانزیستور را می توان بر روی یک ریزتراشه گنجاند تا به این شکل امکان استفاده از شیوه های طراحی جدیدتر به وجود بیاید.

اولین نوع تراشه ها SSI نام داشته و در آن زمان در پروژه های هوا فضا از جمله ماموریتهای آپولو بسیار کاربردی بودند زیرا این ماموریتها به رایانه های سبک وزنی در سیستم پشتیباتی داخلی نیاز داشتند. میزان تقاضای دولت آمریکا در آن زمان به اندازه ای زیاد بود که منجر به تولید انبوه این تراشه ها و کاهش قیمت آنها شد تا حدی که شرکتهای مختلف نیز قدرت استفاده از آنها را به دست آورده و به تدریج تراشه ها وارد بازار مصرفی شدند، قیمت میانگین تراشه ها در سال ۱۹۶۲ در حدود ۵۰ دلار بود و افزایش میزان تقاضا باعث شد قیمت این محصول ۶ سال بعد به ۲٫۳۳ دلار کاهش پیدا کند.

 

پس از آن در دهه ۶۰ ساخت تراشه هایی با صدها ترانزیستور آغاز شد که به MSI شهرت دارند. این تراشه ها از محبوبیت بالایی برخوردار بودند زیرا امکان استفاده از آنها در سیستمهای پیچیده تر به وجود آمده بود و مهندسان می توانستند بدون نیاز به سرهم بندی قطعات متعدد مدارهای کوچکتری را بسازند.

 

 

تلاشهای بعدی برای ساخت ریزتراشه ها منجر به تولید تراشه های LSI در دهه ۷۰ شد که حاوی ده ها هزار ترانزیستور بوده و از سرعت بالاتری برخوردار بودند و قدم نهایی در روند تکامل ریزتراشه ها که تا به امروز نیز ادامه یافته است از دهه ۸۰ آغاز شده است. تراشه های VLSI تراشه هایی بودند که تولید آنها با استفاده از ده ها هزار ترانزیستور در دهه ۸۰ آغاز شده و تا سال ۲۰۰۹ تعداد ترانزیستورهای این تراشه ها به چندین میلیارد رسید.

اولین RAM یک مگابیتی جهان در سال ۱۹۸۶ عرضه شد که حاوی یک میلیون ترانزیستور بود و اولین تراشه چند میلیارد ترانزیستوری برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ ارائه شد.

VN:F [1.9.22_1171]
رای: ۰٫۰/۱۰ (۰ رای میانگین)
برچسب‌ها
Share/Bookmark Donbaleh داغ کن - کلوب دات کام

نظرات

*

Subscribe:PostsComments. © 2010-2014 Lnet Interactive. All rights reserved.