شما اینجا هستید >>خانه » مقالات ویژه » هنگام مکالمه با تلفن همراه از هندزفری استفاده کنید

بر اساس آخرین یافته‌های علمی، دارندگان تلفن همراه هنگام مکالمه بهتر است علاوه بر کوتاه کردن زمان صحبت، از ابزارهای جانبی نظیر هندزفری یا بلندگوی تلفن همراه برای کاهش مدت زمان قرار گرفتن این وسیله در جوار مغز استفاده کنند.

«هنری لی» از دانشگاه واشنگتن با انتشار مقاله‌ای اظهار داشت: تلفن همراه وسیله مناسبی برای مکالمه نیست زیرا صحبت کردن با این وسیله به اندامهای داخلی گوش فشار وارد می کند و موجب اختلال در شنوایی می‌شود.
به گفته وی، در آزمایشی که روی ۴۷ داوطلب انجام شد، محققان به هر نفر دو گوشی همراه دادند و از آنها خواستند که هر دو گوشی را همزمان روی گوش خود قرار دهند، بدون آنکه این افراد بدانند تلفن روی گوش سمت چپ خاموش است و از تلفن روی گوش سمت راست بمدت ۵ ثانیه صدای آرام ضبط شده‌ای پخش می‌شد. جالب اینجاست که فرد آزمایش شونده صدا را می‌شنید اما نمی‌دانست که صدا از کدام گوشی است.
این آزمایش نشان داد که استفاده از تلفن همراه مانع تحریک مراکز شنوایی در مغز شده و در نتیجه باعث اختلال در شنوایی می‌شود.
چند دقیقه پس از اتمام آزمایش بررسی دقیق مغز این افراد نشان داد که بر اثر تشعشعات تلفن همراه فعالیت‌های مغزی آنها بالا رفته و باعث می‌شود سوخت و ساز گلوکز (قند خون) که سلولهای مغزی را تغذیه می‌کنند افزایش یابد. این نوع افزایش سوخت و ساز، واکنشهای غیر طبیعی مغزی را به دنبال دارد.
«لی» در ادامه می‌افزاید: در آزمایشات دیگر معلوم شد افزایش سوخت و ساز در مغز بستگی به میزان و نوع تشعشات ، طراحی گوشی، بعد مسافت نسبت به مراکز مخابراتی و تعداد افرادی که همزمان در حال صحبت کردن با تلفن همراه هستند نیز دارد و وجود این عوامل متعدد مانع از آن می‌شود که پژوهشگران در این زمینه به یک نتیجه واحد و قطعی برسند.
«نورا ول کو» مؤسس انستیتو پژوهشی «عوارض دارویی» در مطالعاتش در این زمینه به این نتیجه رسیده است که مغز انسان به امواج الکترومغناطیس که از تلفن همراه ساطع می‌شود، حساس است و این امر موجب بروز اختلال در نواحی تحت تأثیر مغز می‌شود. البته این عوارض بسته به نوع گوشی و چگونگی نگهداشتن آن روی گوش متفاوت است.
زمانی که گیرنده آنتن‌های این تلفن‌ها در قسمت پائین گوشی قرار گرفته باشد هنگام استفاده، سطوح پیچیده مغز در ناحیه پیشانی و درست پشت چشمها و در ناحیه شقیقه‌ها با تشعشات الکترومغناطیس درگیر می‌شوند.
در حال طبیعی وقتی مغز فعال می‌شود سوخت و ساز گلوکز در سطوح مغز در حدود ۷ درصد افزایش می‌یابد ولی هنگام صحبت کردن با تلفن همراه این فرآیند به میزان ۱۰ درصد صعود می‌کند.
«ول‌کو» همچنین معتقد است در این مرحله از پژوهشها محققان هنوز بطور قطع نمی‌دانند که این تشعشات و افزایش سوخت و ساز در مغز، آیا خطرات بالینی هم به همراه دارد یا خیر و آیا سبب بروز بیماری خاصی می‌شود. مهم‌تر از همه، آیا این تشعشات بر مغز در حال رشد کودکان و نوجوانان تأثیر می‌گذارد.
وی در ادامه افزود: من شخصا دوست ندارم کارکرد مغزم بوسیله یک عامل غیر طبیعی تحت تأثیر قرار گیرد و توصیه می‌کند برای جلوگیری از عوارض احتمالی استفاده از گوشی همراه می‌توان از راهکارهای ساده و کم هزینه‌ای مثل استفاده از پیغام‌گیر تلفن، پیامک و هندز‌فری که بوسیله یک سیم نازک به گوشی متصل است استفاده کرد و تا حد زیادی از قرار گرفتن مغز بطور مستقیم در معرض تشعشعات تلفن همراه جلوگیری کرد.
با این روش همه مردم بدون محدودیت می‌توانند در زندگی روزمره خود از تلفن همراه استفاده کنند.

VN:F [1.9.22_1171]
رای: ۵٫۵/۱۰ (۲ رای میانگین)
هنگام مکالمه با تلفن همراه از هندزفری استفاده کنید, ۵٫۵ out of 10 based on 2 ratings
Share/Bookmark Donbaleh داغ کن - کلوب دات کام

نظرات

*

Subscribe:PostsComments. © 2010-2014 Lnet Interactive. All rights reserved.