شما اینجا هستید >>خانه » اخبار » نشانه هایی تازه از هوش مصنوعی در آزماشگاههای گوگل

محققان گوگل با همکاری دانشگاه استنفورد، طی آزمایشات خاصی به نتایج جالبی در هوش مصنوعی دست یافتند.

 

 

 

نیویورک تایمز: آزمایشگاه X گوگل که در گذشته نیز خبرهایی از عینک خاص و اتومبیل های بی راننده اش شنیده ایم، این بار به کمک دانشمندان در علوم اعصاب آمده است. محققان این آزمایشگاه با همکاری گروهی در دانشگاه استنفورد، با شبکه کردن ۱۶۰۰۰ پردازنده توسط الگوریتم های عصبی مغز انسان با بیش از ۱ میلیارد نقطه اتصال و رها سازی آن در اینترنت توانستند قسمت هایی از مغز انسان را در ابعاد بسیار کوچکتری شبیه سازی کنند. این شبکه توانست به خود بیاموزد تا گربه را تشخیص دهد.

نظریه معروف بیولوژیکی از این قرار است که مغز انسان احتیاج به آموختن برای ادراک اشیا ندارد. این شبیه سازی به کمک این نظریه آمده و نسبتا آن را تایید کرده است.

این گروه بیش از ۱۰ میلیون تصویر رندم از کلیپ های یوتوب را به خورد این شبکه دادند، نتیجه آن شد که این شبکه مفهوم گربه را اختراع کرد! و پس از آن توانست آن را بشناسد. Jeff Dean مسئول تیم گوگل در این پروژه طی مصاحبه ای گفته است: "ما اصلا به این شبکه آموزش ندادیم گربه چیست (به شبکه در طول خوراک نگفتیم این گربه است) بلکه شبکه به صورت اساسی مفهوم گربه را ایجاد کرد."

پس از خوراک این شبکه توانست با نرخ ۱۵٫۸%  گربه را از بین ۲۰۰۰۰ آیتم تصویری تشخیص دهد. این مقاله را میتوانید از اینجا دریافت کنید.

قابل ذکر است شبکه عصبی مغز انسان به علت پیچیده گی هایش و حجم عصب ها، هنوز به صورت کامل توسط بشر شبیه سازی نشده و با تکنولوژی کنونی نیز قابل شبیه سازی نیست. به عنوان مثال شبکه تولید شده در این آزمایش، از نقطه نظر تعداد عصب ها و سیناپس ها، ۱ میلیون بار کوچکتر از قشر تصویری مغز (فشری از مغز که مسئول پردازش تصویری انسان میباشد ) است! ضمن آنکه آگاهی برانگیخته شده از این شبکه عصبی با ویژگی های غیر مادیش، مرموز ترین مسئله موجودی است که هنوز هیچ راه حلی برای حل آن داده نشده است (به گفته برخی فلاسفه ذهن، انسان هنوز حتی نمیداند این موضوع و سوال را چگونه مطرح کند، چه رسد به یافتن پاسخ!)

Share/Bookmark Donbaleh داغ کن - کلوب دات کام

نظرات

*

Subscribe:PostsComments. © 2010-2014 Lnet Interactive. All rights reserved.