شما اینجا هستید >>خانه » مقالات ویژه » آیا گوگل حافظه ما را تغییر می دهد؟

 

تحقیقی در دانشگاه کلمبیا نشان می دهد که گوگل و سلیر موتورهای جستجو در حال تغییر فرایند پردازش ذهن انسان هستند.

این تحقیق که توسط روانشناس دانشگاه کلمبیا بتسی اسپارو انجام شده است و در مقاله ای تحت عنوان "اثرات گوگل بر روی حافظه : پیامدهای شناختی، داشتن اطلاعات در نوک انگشتان" در مجله ساینس به چاپ رسیده است.

در این مقاله اسپارو بیان می دارد، هم اکنون به جای آنکه اطلاعات را به خاطر بسپاریم، روشهایی را که می توان اطلاعات موردنیاز را در زمان نیاز به دست آورد به خاطر می سپاریم. به عبارت دیگر اینترنت مثال بارز "حافظه ترنس اکتیو" است که توسط روانشناسان به کار می رود.

برای بدست آمدن نتایج این مقاله محققان چهار آزمایش انجام داده اند.

در آزمایش اول از شرکت کنندگان خواسته شد تا به مجموعه ای از سولات سخت و بی اهمیت پاسخ دهند. سپس بلافاصله آنها را تست کردند تا ببینند از نظر نام بردن اسم رنگهای پایه مشکلی دارند یا نه،  که نشان داد شرکت کننده ها رنگ آبی یا قرمز را در کلمات خود استفاده می کنند. زمان واکنش آنها به لغات وابسته به موتور جستجو، مثل گوگل یا یاهو، نشان داد که بعد از سوالات مشکل، شرکت کننده ها در فکر موتور جستجوی اینترنتی به عنوان راهی برای یافتن اطلاعات بودند.

در آزمایش دوم سوالات بی اهمیت به عبارات تبدیل شدند. شرکت کننده ها عبارات را خواندند و از نظر به یادآوری آنها وقتی می دانستند که عبارات ذخیره یا پاک شده اند تست شدند.

شرکت کننده ها وقتی می دانستند اطلاعات در دسترس هستند آنها را به خوبی یاد نگرفتند و در تست حافظه بدتر از کسانی بودند که می دانستند اطلاعات پاک شده اند.

در آزمایش سوم همان عبارات برای تست کردن حافظه، از نظر خود اطلاعات و محلی که می توانستند اطلاعات را بیابند استفاده شدند. شرکت کننده ها می دانستند که اطلاعات  به طور کلی ذخیره شده اند، در یک محل خاص ذخیره شده اند و یا پاک شده اند. هنگام تست مشخص شد که شرکت کننده ها اطلاعاتی را که پاک شده بودند بهتر از دو گروه دیگر اطلاعات به خاطر داشتند.

در آزمایش چهارم شرکت کننده ها می دانستند که همه اطلاعات در یکی از پنج پوشه ذخیره شده اند و وقتی از آنها خواسته شد که بگویند هر یک از اطلاعات در کدام پوشه ذخیره شده اند در به یادآوری محل ذخیره سریعتر از به یادآوری خود اطلاعات عمل کردند.

آنالیز عمیقتر مشخص کرد که افراد وقتی اطلاعات را به خاطر دارند نیاز ندارند که محل ذخیره اطلاعات را به خاطر آورند اما وقتی خود اطلاعات را به خاطر ندارند تمایل بیشتری دارند که محل ذخیره اطلاعات را به خاطر بسپارند.

محققان همچنان در حال مطالعه بیشتر بر روی تاثیر موتورهای جستجو بر حافظه انسان هستند اما با نتایجی که تا به حال بدست آمده است برنامه ریزان آموزشی کشور باید بر قدرت درک و تجزیه و تحلیل افراد کار کنند به جای آنکه برحفظ کردن اطلاعات پا فشاری نمایند.

Share/Bookmark Donbaleh داغ کن - کلوب دات کام

نظرات

*

Subscribe:PostsComments. © 2010-2014 Lnet Interactive. All rights reserved.