شما اینجا هستید >>خانه » Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Sony, آخرین بررسی ها, دوربین دیجیتال, دیگر, راهنمای خرید » گامهای اساسی برای خرید بهترین دوربین عکاسی

 

بگذارید اول از همه تکلیفمان را روشن کنیم: هیچ دوربین ایده آلی وجود ندارد. آنچه وجود دارد، تنها یک دوربین است که عکاسی میکند و آنچه از آن انتظار میرود را به درستی انجام میدهد. هر چیزی اضافه تر بر این، یک امتیاز خواهد بود.

 

اما چرا با این لحن و گفتار؟ خوب بسیاری از کاربران سوالات عجیبی درباره دوربین ها میپرسند و نهایتا به این جمله میرسند: "بهترین دوربین را به من معرفی کنید."

در حقیقت باید بگویم "بهترین" یک واژه قیاسی است و قیاس کردن در جایی معنا دارد که قبل از هر چیزی گزینه های قیاس معلوم و مشخص باشند. یک کاربر باید به درستی بداند از یک دوربین چه انتظاری دارد؟ چه میخواهد و برای چه کاری میخواهد! سرانجام روی بودجه تمرکز کند و سپس اقدام به بررسی گزینه های موجود کرده و بهترین مدل را انتخاب کند. در این راستا مقاله پربازدید و محبوب ال نت که قبلا برایتان نوشته بودم، با نام راهنمای خرید دوربین عکاسی را از دست ندهید.

 

 

دوربین عکاسی وظیفه مشخصی دارد و همه دوربین های کنونی بازار از پس این وظیفه بر می آیند. (حداقل انتظار میرود که بر بیایند! وگرنه که دوربین نیستند).

 قدم بعدی برای انتخاب یک دوربین مناسب کیفیت عکس ها (جزئیات، تعادل نور، غلظت رنگ، وضوح، درخشندگی، تعادل سایه روشن و میزان بودن عکس ها و…) ، امکانات اصلی عکاسی دوربین (باتری، حالات عکاسی، فلاش، فیلمبرداری، فوکوس، حساسیت و …) ، عملکرد عکاسی (تاخیر شاتر، سرعت عکاسی، پردازش، سنسور و فاصله و اندازه گیر …) ، طراحی دستگاه (خوش دستی، وزن، حجم، دکمه ها، تنظیمات، منو و …) ، امکانات جنبی (۳D، بلوتوث، GPS، قابلیت اشتراک گذاری و …)  و در نهایت نیز قیمت است.

 

 

 

 

نکته مهمی که در باره کیفیت باید بگویم: اینجاست که بحث متوسط، خوب، خوب تر و عالی پیش می آید. قبل از هر چیز باید بدانیم کیفیت تجربه ذهنی انسانها میتواند با یکدیگر یکسان نباشد. دوم اینکه پاسخگویی مغز ما نیز نسبت به اطراف ایده آل نیست و میتواند متفاوت باشد. اینجاست که تفاوت ها نمایان میشوند و ممکن است شخصی عکسی را مورد ستایش قرار دهد و دیگری آنرا نکوهش کند. این مساله روی تجربه ما از رنگبندی و غلظت رنگ، درخشندگی و کیفیت کلی عکس ها نیز تاثیر گذار است.

البته این جملات اخیر برای حرفه ای ها نیست. حرفه ای ها که عکاسی را به عنوان پیشه خود برگزیده اند، یا به عکاسی با نگاه حرفه ای می اندیشند، باید دنبال بهترین ها باشند و موضوع آنها فرق میکند. مثلا یک کاربر ساده و خانگی دوربینی لازم دارد که بتواند از خاطرات خود در سفر یا از فرزند تازه به دنیا آمده اش عکاسی کند و بهترین هایشان را در اندازه یک کاغذ A4 چاپ کند! اما یک حرفه ای ممکن است برای یک بنگاه تبلیغاتی کار کند و عکسی لازم داشته باشد تا بتواند در اندازه یک بنر بزرگ و در حد چندین متر چاپ کند! طبعا کاربر حرفه ای اوضاع متفاوتی دارد.

 

 

 

 

به همین دلایلی که گفتم، همیشه برای انتخاب بهترین دوربین سعی کنید قبل از هر چیز شخص خودتان به نمونه عکس های گرفته شده از دوربین ها نگاه بیندازید. چون تنها شما هستید که اهداف خود از خرید یک دوربین را میدانید و باید بررسی کنید کدام دوربین بهترین است.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید، سعی کنید در خرید محصولات دیجیتال با علم و آگاهی کامل وارد فروشگاه شده تا حرف های فروشنده خیلی روی شما تاثیر نگذارد. اکثر فروشنده ها صرفا "فروشنده" هستند!

 

ضمنا، سعی کنید دوربین را به عنوان یک هدیه نخرید! میتوانید به جای آن یک آی پد هدیه بدهید، چون آی پد کارایی و اهداف مشخصی دارد، اما دوربین ها از زمین تا آسمان میتوانند متفاوت باشند.

 

 

 

 

 

حال افرادی که به دنبال یک دوربین هستند را به چهار دسته کلی تقسیم کرده ایم:

 

۱٫ میخواهم یک دوربین برای اولین بار بخرم:

 

اگر با عکاسی آشنایی ندارید، اگر تا به حال دوربین نداشته اید و اصلا با آنها کار نکرده اید و گزینه های خوب را نمیشناسید، و یا نمیدانید از کجا شروع کنید و چه کار باید بکنید، یک مدل ارزان بخرید! حتما یک مدل ارزان بخرید! این اتفاق مزایای بسیاری دارد. اگر هم میتوانید دوربین دوستتان را برای مدت کوتاهی قرض بگیرید.

با این کار، با عکاسی آشنا میشوید، و بعدا میتوانید دوربین بهتری را بخرید، و در آن صورت دوربینی را خواهید خرید که برای شخص شما بهترین گزینه خواهد بود! اگر از ابتدای کار کلی پول بابت دوربینی بدهید که اصلا نمیدانید چی هست و به چه کاری می آید، بعدا ممکن است از خرید آن پشیمان شوید و برای عوض کردنش کلی ضرر خواهید کرد.

اگر برای مدتی با یک دوربین کار کنید، حساب کار دستتان خواهد آمد. بعد از آن اگر بخواهید میتوانید با یک بررسی مناسب، یک دوربین عالی بر اساس نیاز خود بخرید و تا چندین سال خیال خود را راحت کنید.

مدلهای زیر ۱۰۰ هزار تومان بدک نیستند.

 

 

 

۲٫ دوربینم خراب شده یا گم شده است:

 

در اینصورت بهترین تصمیم، خرید دوربینی با کارایی مشابه است. بهتر است از یک برند مشابه خریداری کنید، چرا که محصولات آن آشنایی بیشتری دارید و دستگاه برایتان جدید نخواهد بود. میتوانید نقاط ضعف دوربین قبلی خود را نیز در نظر بگیرید تا در مدل جدیدتری که میخواهید بخرید، آنها وجود نداشته باشند. مثلا ممکن است شخص کم حوصله ای باشید، پس میدانید باید دوربینی بخرید که عملکرد عکاسی سریع تری داشته باشد.

بودجه نیز در حد همان قبلی کافی است، با تاخیر زمانی خود به خود دوربین های بهتری به بازار عرضه شده اند، پس نگران این موضوع نیز نباشید.

 

 

 

 

 

۳٫ میخواهم دوربینم را عوض کنم:

 

احتمالا دوربین شما کارایی خوبی اعم از کیفیت و عملکرد داشته، ولی شما امکانات بیشتری همچون زوم بیشتر یا زاویه دید بیشتر میخواهید. یا حتی ممکن است به امکانات دیگری همچون حالت عکاسی، فلاش قوی تر، چشمی و یا قبلیت تعویض لنز بیندیشید. شاید هم طراحی برایتان آزار دهنده است! مثلا دوربینتان وزن زیادی دارد! و یا حجیم است و … به هر حال دنبال یک امکانات خاصی هستید که دوربین کنونی شما فاقد آن است.

اول از همه امکاناتی که میخواهید را مشخص کنید و آن ها را خوب بشناسید. سپس لیست دوربین هایی را از دوربین کنونی شما بهتر هستند و آن امکانات را دارند، آماده کنید. بعد آنها را با هم مقایسه کنید (کیفیت یادتان نرود!)، انتخابتان را به ۳-۴ مدل محدود کنید. قیمت ها را بررسی کنید و یک مدل را خریداری کنید.

یادتان باشد که ممکن است دنبال پدیده ای غیر عادی باشید. مثلا زوم ۳۶ برابر در فشرده ها وجود ندارد! باز هم میگویم، بررسی کنید از چه گروهی چه میخواهید.

 

 

 

۴٫ دوربین بهتری میخواهم:

 

اینجا اوضاع انتخاب شما کمی سخت تر میشود.

 

کیفیت عکس: دقیقا بررسی کنید چه چیزی در عکس های دوربین کنونی برایتان ناخوشایند است. تاریکی؟ تعادل نور؟ درخشندگی؟ غلظت رنگ؟ یا مساله دیگری است؟

قبل از اینکه به فکر خرید دوربین باشید، بهتر است تنظیمات دوربین خود را نیز بازبینی کنید. شاید مشکل عکسهای شما با تنظیمات بهتر و دقیق تر حل شود! حدس میزنم که احتمالا تنظیمات دوربینتان روی اتوماتیک است! 

 

سرعت بیشتر: خوب دقیقا بررسی کنید سرعت عملکرد دوربینتان چقدر است. میتوانید به مراجع مراجعه کنید یا خودتان دست به کار شوید. یک کرنومتر لازم است و مقداری دقت. (در سعی و خطا بیشتر از چند بار امتحان کنید و به یک بار آزمایش اکتفا نکنید) .سپس لیست دوربین های مشابه از نقطه نظر کیفیت عکس با سرعت عملکرد بهتر را انتخاب کنید و باز هم انتخاب خود را محدود کنید تا به چند مدل برسید. باز هم بهتر است دوربینی از شرکت مشابه بخرید.

 

 

 

نکات پایانی:

 

خودتان را سردرگم نکنید. همیشه انتخاب هایتان را محدود تر کنید. مطمئن باشید رقابت زیاد بین شرکت ها باعث شده است اکثر آنها در نرخ های مشابه، دوربین های مشابهی را ارائه کنند! پس تعصب خاصی روی برند و مارک نداشته باشید.

بررسی ها را بخوانید. نمونه عکس ها مهمترین نقطه بررسی هاست. نظرات را نیز بخوانید اما با یک نقطه ضعف دوربین خودتان را نسبت به یک مدل مردد نسازید. اگر چیزی در یک دوربین نقطه منفی است ولی برای شما مهم نیست، مطمئن باشید که برایتان مهم نیست و روی تصمیمتان تاثیر نگذارد.

بهترین اقدام قبل از خرید دوربین، آشنایی با آنهاست. اگر دوربین گران قیمتی را مد نظر دارید، بهتر است قبل از خرید هم بررسی هایش را بخوانید، هم نمونه عکس ها را ببینید و از همه مهمتر با آن کار کنید. مثلا از دوستی قرض بگیرید، یا از جایی آن را برای چند روز اجاره کنید. ممکن است مسئله ای در دوربین مورد نظرتان باشد که برای شما ناخوشایند بوده و برای دیگران مهم نیست و بر عکس!

 

نکته آخر.

اگر بین دو یا چند مدل "یکسان" تردید دارید، ارزان ترین را خریداری کنید. در این موارد گفتن از اینکه کدام یک بهتر است، بی فایده و بیهوده است! مطمئن باشید بعد از چند ماه از خرید دوربین همه این مسائل برایتان بی اهمیت خواهد بود.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
رای: ۵٫۷/۱۰ (۱۸ رای میانگین)
گامهای اساسی برای خرید بهترین دوربین عکاسی, ۵٫۷ out of 10 based on 18 ratings
Share/Bookmark Donbaleh داغ کن - کلوب دات کام

۴ نظر

 1. محسن می‌گه:

  فوق العاده بود.
  دست نویسنده عزیز درد نکنه.
  امید وارم موفق و پیروز باشید.
  منتظر مقالات مشابه و بعدی شما نیز هستیم.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. از امکانات سایت شما خیلی خوشم امد.اگه امکان داره زود زود بروزش کنید.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. صابر می‌گه:

  دست گلتون درد نکنه خیلی عالی بود

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

نظرات

*

Subscribe:PostsComments. © 2010-2014 Lnet Interactive. All rights reserved.